Glob Net individual tours

  Strona główna
  Indie Wycieczki
  Nepal Wycieczki
  Indie Nepal Wycieczki
  Tybet Wycieczki
  Bhutan Wycieczki
  Himalaje Trekking
  Wycieczki Grupowe
  Wypoczynek / SPA / Ajurwed
  Pociągiem Przez Indie
  Dzika Natura - Rezerwaty
  Kulinarne Smaki
  Zwiedzanie Miast
  Pielgrzymki Religijne
  Pola Golfowe
  Przedłużenia Programów
  Przeloty
  Ubezpieczenia on-line

 

Glob Net wycieczki Nepal

Nepal: Trzy Królewskie Miasta Nepalu

( 4 dni & 3 noce)

Katmandu, Bhaktapur, Patan 

WPROWADZENIE:
Miasto Kathmandu jest bardzo stare, jego założycielem był król Gunakamadewa w X wieku. Wszystko zaczęło się od proroczego snu, który miał król. W śnie tym pojawiła się bogini Malakśmi i nakazała budowę miasta w kształcie miecza, atrybutu bogini. Żeby zapewnić miastu opiekę bogów król nakazał umieścić posagi bogów wokół miasta. Surowy klimat, nieurodzajne ziemie, niemożność zrobienia kanalizacji uratowała miasto przed napływem nowoczesności. Tu znajduje się wiele pięknych zabytków wpisanych na listę UNESCO jak Pałac i Plac Pałacowy, czyli Durbar Square, Pałac Singha Durbar, Narayan Miti, Świątynia wiecznie żyjącej bogini Hanumandhoka – Jagannath Temple, słynie ona głównie z erotycznych płaskorzeĄb na podporach dachu. Świątynia TledĄu jest poświęcona bogini Derdze, której królowie składali krwawe ofiary. Kumari Bahal to mieszkanie „żywej bogini” Kumari. Boginie Kumari wybiera się spośród odważnych dziewczynek podczas święta Indrajatra. Podczas testu na odwagę pokazywane są dziewczynka równe straszne maski, zamykane są w ciemnych komnatach i straszone. Wiecznie Żywą Boginią zostaje ta dziewczynka, która nie uroni ani jednej łzy. W czasie święta jest koronowana na boginie i sprawuje władze na okres do uzyskania przez ną dojrzałości.
Są też inne świątynie warte odwiedzenia, które wzbudzają grozę u Nepalczyków np. Świątynia Naradewi, w której mieszka demon o morderczych skłonnościach, czy świątynia znajdująca się przy miejscu kremacji zwłok.
Kathmandu to miejsce niezwykłe, tutaj czas płynie wolniej, ponieważ Bóg Czasu Bhairawa daje się zamykać w kamieniu kapłanom w każda sobotę i wówczas czas staje.

Nepal Wycieczki Glob Net

1 dzień Kathmandu przyjazd
Przylot do Katmandu i spotkanie z pracownikiem biura. Transfer z lotniska i zakwaterowanie w hotelu. Noc w hotelu w Kathmandu.

2 Dzień  Katmandu - Bhaktapur – Katmandu
Po śniadaniu zwiedzanie stolicy Nepalu Kathmandu. Zwiedzanie Pałacu, Świątyni Hanumandhoka, czyli wiecznie żyjącej Bogini. Zwiedzanie Kastamandap Temple, świątyni zbudowanej z jednego drzewa. Potem wizyta w Taleju Temple, Kal Bhairab Temple, Akash Bhairab temple.
Po lunch przejazd do Bhaktapur i zwiedzanie. Bhaktapur jest to trzecie, co do wielkości miasto Nepalu, Bhaktapur znaczy „miasto pobożnych”. Miasto leży na szlaku handlowym miedzy Indiami a Tybetem. Największy rozkwit miasta przypadł na okres średniowiecza i tak już zostało, bo miasteczko nic nie straciło na swoim średniowiecznym uroku, a nowoczesność przyjeżdża i odjeżdża wraz z turystami licznie je odwiedzającymi. Ze względu na swoją historyczna przeszłość miasto Bhaktapur dzieli się na obszary sakralne; dolne Bhaktapur i górne, mieszkańcy tych dzielnic rywalizują ze sobą w czasie festiwali. Wszystkie rozgrywki i występy odbywają się na placu publicznym zwanym tutaj Placem Garncarzy, ponieważ w normalne dni garncarze przy swoich kręcących się kołach wyrabiają garnki i wazy, które wypalają w słońcu na placu.
Plac Durbar znajduje się przed posiadłością królewską. Stoi tu dużo bardzo zabytkowych budowli i rzeĄb. Jedna z najstarszych jest świątynia poświecona bogini TaledĄu, opiekuńczej bogini rodziny królewskiej Mallów. Warto zobaczyć Taleju Temple, 55 Window Palace, Siddhi Lakshmi Temple, Golden Gate, Talwju Bell, Vitsala Temple, Yaksheshvara Temple, Krishna Temple, Shiva and Vishnu Temple i Njatapoli Temple. Noc w hotelu w Kathmandu. 

Nepal Wycieczki Glob Net

3 dzień  Katmandu – Patan - Katmandu
Po śniadaniu przejazd do Patan i zwiedzanie Patan.
Patan to miasteczko o buddyjskim charakterze. Jest tu wciąż żywa legenda o założycielu miasta słynnym królu Asioka (268-233 r pne), który przeszedł na buddyzm i postawił cztery słupy wyznaczające granice miasta. Potem zamieszkała tutaj rodzina królewską, stąd liczne Pałace i świątynie pochodzące z XV i XVI wieku. Co czwarta brama w mieście jest zamieszkana przez Sadhu, czyli mistrzowie wadĄry. Żeby wytłumaczyć ich tak liczne istnienie w mieście trzeba cofnąć się do wieku XIV, kiedy to król Malla narzucił system kastowy, jaki staniała już w Indiach. System kastowy spowodował, ze rodziny buddyjskie odizolowały się od społeczeństwa, a również i od siebie. Tak o to o przynależności klasztornej zaczęły odgrywać rolę więzy krwi, rodziny żyły we wspólnocie klasztornej zwanej Sadha, co znaczy tylko ze jeden z członków rodziny został przyjęty kiedyś jako mnich do klasztoru. Dzisiaj barwnie umalowani i odziani sadhu stanowią główna atrakcję Patan i bez nich miasto nie byłoby tak malownicze. Ważne zabytki to: Patan Durbar Square, Krishna Mandir, Stupy buddyjskie zwane tutaj Baha: Mahabauddha Baha, Uku Baha, Rato Macchendranath Tanga Baha, Kolumny Asioki i Kumbheshvara Temle. Po lunch czas wolny. Noc w hotelu w Katmandu.

4 dzień  Katmandu – powrót
Dla chętnych fakultatywnie lot nad Himalajami i rzut oka na Mt Everest z lotu ptaka.
Transfer na lotnisko i koniec usług.

Nepal Wycieczki Glob Net

Nepal Wycieczki Glob Net

Nepal Wycieczki Glob Net

Nepal Wycieczki Glob Net

Nepal Wycieczki Glob Net

Nepal Wycieczki Glob Net

Nepal Wycieczki Glob Net
Wszystkie Prawa Zastrzeżone.Wycieczka do Nepalu. Zwiedzanie Katmandu, Bhaktapur, Patan.