Strona główna
Indie Wycieczki
Nepal Wycieczki
Indie Nepal Wycieczki
Tybet Wycieczki
Bhutan Wycieczki
Himalaje Trekking
Wycieczki Grupowe
Wypoczynek / SPA / Ajurwed
Pociągiem Przez Indie
Dzika Natura - Rezerwaty
Kulinarne Smaki
Zwiedzanie Miast
Pielgrzymki Religijne
Pola Golfowe
Przedłużenia Programów
Przeloty
Ubezpieczenia on-line
|
Wyprawa: Dzikie Plemiona w Orissa 13 dni
Wycieczka objazdowa z wyprawą do dzikich plemion w Indiach WOIK19
Trasa: Kolkata (Calcutta), Bhubaneshwar, Baliguda, Royagada, Jeypore, Tatapani, Puri, Kolkata
Wyprawa do dzikich plemion w Indiach to niezapomniana przygoda. Jeśli lubisz poznawać życie rdzennych mieszkańców dżungli, to jest to propozycja dla ciebie. Podczas wyprawy do wiosek nie można liczyć na wygody, ale to co się zobaczy dalekie jest od standardowych ofert biur podróży nastawionych na komercje. Wakacje lubią przygodę, daj się porwać marzeniom o dzikim, nieznanym świecie. Już niedługo takie miejsca znikną na zawsze z mapy świata.
01 dzień Przyjazd do Kolkata
Transfer z lotniska i noc w hotelu w Kolkata.
02 dzień Kolkata (Calcutta)
Całodniowa wycieczka po mieście. W 1960 roku angielski kupiec Job Charmock założył faktorię handlową w wiosce Sutanuti, która z czasem połączona z sąsiednimi Gowindpurem i Kolikata, rozrosło się w miasto o nazwie Kalkuta, potem zmieniono nazwę na Kolkata. 200 lat świetności to zabytki w stylu wiktoriańskim i neogotyckim: kościoły, bulwary, budowla Victoria Memorial i budynki mieszkalne. Tu nastąpiło odrodzenie sztuki bengalskiej, tu tworzył poeta Rabin Tagore&tu
powstał ruch reformatorski, powstawały wyższe uczelnie. W 1911 roku zapadła decyzja a przeniesieniu stolicy do New Delhi i rozwój miasta zwolnił tempa. Urok Kolkata to kosmopolityczna atmosfera, eleganckie restauracje i sklepy przy Park Street, politycznym centrum Coffee Mouse, Majdanem z Victoria Memorial i wioska garncarzy Kumartuli. Wizyta w Świątyni Bogini Kali (Kali Temple), która została zbudowana 1809r. na miejscu prastarej świątyni Kalikata. Legenda głosi,
że upadł tu palec żony Śiwy, której ciało pociął na kawałki Wisznu. W świątyni złowrogiej Kali składa się codziennie w ofierze kilka kóz, żeby zaspokoić jaj krwiożerczy głód i uprosić o nie czynienie zła. Jak na ironie w sąsiednim budynku mieści się szpital Matki Teresy. Noc w hotelu
03 dzień Kolkata (Calcutta) - Bhubaneshwar
Po śniadaniu transfer na lotnisko i przelot do Bhubaneshwar. Transfer z lotniska i zakwaterowanie w hotelu. Bhubaneshwar - niegdyś stolica legendarnego państwa Kalinga, które jako jedyne nie zdobył Asioka. Miasto słynie ze wspaniałych świątyń hinduskich, które pochodzą z okresu od VII do XIII wieku. Do naszych czasów przetrwało 400 świątyń a było ich 7000. W ciągu stuleci wykształciła się w Orisie odrębna odmiana budowania świątyń. Główne elementy takiej świątyni to:
pękata wieża zwana deul-, w której kryje się sanktuarium z bóstwem i jagomohan sala zgromadzeń o piramidalnym dachu. Warto odwiedzić: Świątynie Lingaraj z IX wieku, która jest najpiękniejszą i najokazalsza w mieście, Świątynia Mukteshwara z X wieku słynie z pięknie ozdobionej torany, czyli bramy świątynnej, Świątynia, Rajarani, która charakteryzuje się ciekawą wieżą, która jest otoczona jej miniaturowymi replikami. Jedna z najstarszych i najlepiej zachowanych
świątyń jest Świątynia Panchatantra z VII wieku. Z VII wieku jest też świątynia poświęcona Siwie, słynie z pięknych zdobień florystycznych i wizerunków zwierząt. Noc w hotelu w Bhubaneshwar.
04 dzień Bhubaneswar - Balliguda
8-śmio godzinna jazda do Baliguda, miejscowości, która znajduje się w okręgu Phulbani. Po drodze odwiedziny w typowych wioskach Orisy i przechadzka po lokalnych bazarach. Noc w wiosce plemiennej w Baliguda.
05 dzień Balliguda - Rayagada
Po śniadaniu przejazd do Rayagada. Po drodze wizyta w wioskach: Tumudibandh i Belghar, żeby zapoznać się ze zwyczajami plemienia Kutia. Co tydzień zjeżdżają do Katgarh, aby sprzedać swoje rękodzieło a także lecznicze zioła, które zbierają w naturze.
Kobiety są łatwo rozpoznawalne, ponieważ przyozdabiają się w geometryczne tatuaże noszone na twarzach i rękach. Te identyfikujące znaki zapewniają im, że będą mogli rozpoznać siebie w zaświatach.
Odwiedzimy wioskę Dongariya Kondh, w której kobiety ubierają białe bawełniane togas i przystrajają się szerokim wachlarzem szpilek do włosów i ozdób, wpinają również ozdoby w kształcie kółek w uszy i w nos. Lubią się popisywać pokazując swoje geometrycznych tatuaże. Nocleg w Rayagadha.
06 dzień Rayagada - Chatikona - Jeypore
Śniadanie. Przejazd do Chatikona, żeby uczestniczyć na cotygodniowym rynku, na który przyjeżdżają plemiona Dhongria Kondh. Plemnie Kondh jest znane w historii, jako Meriah, czyli Poświęceni Ludzkości. Plemię Kondh są pochodzenia Drawijskiego i posługują się odrębnym językiem Kuvi. Maja bardzo interesujące obrządki związane z narodzinami, zaślubinami i pogrzebami. Przewidziana jest również wizyta w ich wiosce, gdzie spędzają czas śpiewając i tańcząc. Pieśni są
układane na różne ceremonie, w podziękowaniu za plony, wielbiące naturę itp. ubiór kobiecy składa się z dwóch części: jeden kawałek tkaniny okręcają wokół pasa i kolan a drugi górna część ciała. Plemię to uwielbia również festiwale. Na pewno traficie na jeden z nich. Nocleg w Jeypore.
07 dzień Jeypore - Bonda - Jeypore
Po śniadaniu wyjazd do wsi plemiennych i całodzienna wizyta u plemion. Rano odbywa się cotygodniowy rynek w Onukudelli. Jest to uczęszczany rynek usytuowany przy pagórkowatej drodze prowadzącej do miasteczka.
Plemiona Bonda są znane, jako najbardziej dzikie i nieokiełzane plemiona, spotkanie z nimi może dostarczyć wiele emocji. Znani są, jako nadzy ludzie i fascynują swoimi zwyczajami plemiennymi antropologów, badających zwyczaje dzikich. Nazwa Bonda pochodzi od nazw wzgórz w Orisa. Plemnie to dało się poznać z upartego, niezależnego i srogiego usposobienia.
W drodze powrotnej wizyta w wiosce w pobliżu Lampataput plemnie Gadaba z pochodzenia lud jest zaliczany do Austro. Kobiety tego plemienia noszą długi pasek materiału przywiązany wokół pasa a drugi kawałek przewiązują wokół piersi i przerzucają przez jedno ramię. Kobiety uwielbiają przyozdabiać się w naszyjniki, kolczyki, kółka w nosie i również duże srebrne obręcze we włosach. Stare kobiety tego plemienia noszą dwa bardzo grube srebrne pierścienie na szyi, które są
usuwane dopiero po śmierci. Mężczyźni z tego plemienia noszą skóry lawa. Nocleg w hotelu w Jeypore.
08 dzień Jeypore - Kunduli - Jeypore
Dzisiaj wyprawa do wioski w Kundli. Plemię Parajas można głównie spotkać w okręgu Koraput. Posługują się językiem Pariji. Plemnie to czci kilka zwierząt: Bagh - tygrysy, Bokda - kozy, Netam - psy, Pandki - gołębie, tych zwierząt nie można zabijać, jeść ani krzywdzić. Otacza się je czcią i traktuje z szacunkiem. Plemię to ma w swoim panteonie wielu bożków i bogiń, wierzą, że oni zamieszkują okoliczne wzgórza i lasy. Parajas mają bardzo efektowne ceremonie zaślubin,
podczas których śpiewają i tańczą. Powrót do Jeypore do hotelu.
09 dzień Kunduli - Tatapani
7 godzinny przejazd do Tatapani, po drodze przystanek w Kashipur, gdzie mieszka plemnie Kondh i przy lokalnym rynku w Laxmipur we wsi Harijans. Nocleg w Tatapani.
10 dzień Tatapani - Chandragiri - Tatapani
Całodzienna wyprawa do Chandragiri. Obszary Mohana zamieszkują plemiona Saora i osiedleńczy z Tybetu. Największa koncentracja plemion Saora znajduje się w okręgu Ganjam w stanie Orisa. Cały ten obszar to istny labirynt z wzgórz i Solin, które geograficznie przynależą do pasma gór Ghat Wschodnich. Średnia wysokość gór to 2000 - 4000 stóp npm.
Nikt nie zna dokładnie pochodzenia tych plemion, oni sami odnajdują swoje pochodzenie w epopei indyjskiej Ramajana. Wskazują siebie, jako lud, który zamieszkiwał lasy, tam gdzie bohater Rama i jego zona Sita żyli w pustelni po wygnaniu z Pałacu ojca króla. Wieczorem powrót do Tatapani i nocleg.
11 dzień Tatapani - Chilka - Puri
Po śniadaniu przejazd do Puri. Po drodze przystanek w pobliżu sławnego jeziora Chilka Lake.
Jezioro jest płytka laguna zajmującą 1100 km2 i jest oddzielona od zatoki bengalskiej pasem piasku. Woda dostaje się z morza jedynie wąskim kanałem, przez co jezioro jest największym słonym jeziorem w Azji. Jezioro stanowi miejsce lęgowe wielu gatunków ptaków, niektóre z nich nigdzie indziej po za tym rejonem nie występują. Główna atrakcją Jeziora Chilka są delfiny. W programie jest dwu godzinna wyprawa na wyspę Satpada i obserwacja delfinów i ptactwa. Nocleg w
Puri.
12 dzień Puri - Konark - Puri
Zwiedzanie Konark - jednego z cudów architektonicznych Indii (XII w), świątynia poświęcona Bogu Słońca Surji. Świątynia ma formę gigantycznego rydwanu, który to wóz służył bogowi podczas jego wędrówki po niebie. Oprócz rzeźb bogów, demonów, królów, słoni i koni znajdują się również rzeźby w pozach erotycznych - pochwała radości życia. Dwanaście par wspaniale wyrzeźbionych kół reprezentuje miesiące roku, a osiem szprych wyobraża dobę podzielona na 3 godzinne okresy.
Siedem koni ciągnących wóz symbolizuje dni tygodnia. Dach świątyni ma kształt schodkowej piramidy zwieńczonej kamiennym kręgiem, zwanym Malaka. Puri to również ważny ośrodek pielgrzymowania. Puri to również znana miejscowości wypoczynkowa z pięknymi plażami złotego piasku i raj dla surfingowców. Puri to również miasto festiwalu Samochodów, który odbywa się XII wiecznej świątyni Jagannath Temple. Miejscową specjalnością są malowidła patachitra, forma artystyczna
pokrewna batikowi i okrągłe karty o tematyce religijnej.
13 dzień Puri - Bhubaneshwar - Kolkata (Calcutta)
Przejazd do Bhubaneswar, po drodze zwiedzanie Dhauli - kamieni z dekretami Asioki. Po przybyciu do Bhubaneshwar transfer na lotnisko i przelot do Kolkata( Calcutta). Lot do Kalkuty i z Kalkuty lot powrotny do kraju.
14 dzień Powrót do kraju.
Cena wycieczki od 884 USD od osoby przy grupie 6 osób
Cena wycieczki od 969 USD od osoby przy 2 osobach na wycieczce
Zapytaj o tą wycieczkę
|
|
|